SuperCoach Scores Twitter SuperCoach Scores Facebook
Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Dual Best & Fairest
    Join Date: 26-04-2013
    AFL Club: Sydney
    Posts: 3,299
    Likes: 264
    Rep Power: 1287


    0 Not allowed!

    By this stage, everyone should have read the Thread explaining How the Mini-Drafts work.

    The rules are the same as the Official Draft that we had back in January.

    Time Limits are set at 3 hours and will apply

    Other than that, I'm keeping this post short, so good luck everyone!

  2. #2
    Dual Best & Fairest
    Join Date: 26-04-2013
    AFL Club: Sydney
    Posts: 3,299
    Likes: 264
    Rep Power: 1287


    0 Not allowed!

    Draft Order


    Round 1

    1. Moneyball (Ben): David Astbury (RIC, DEF)
    2. Swans 'R Cool (Andrew): Jack Sinclair (STK, FWD)
    3. Purring Cats (Damoz): Liam Jones (CAR, FWD)
    4. Ral Ral Yabbies FFC (Alina): Connor McKenna (ESS, DEF)
    5. Mt Eliza Redlegs (Elliot): Dale Thomas (CAR, MID)
    6. Goulburn Valley Vikings (Ash): Drew Petrie (WCE, FWD)
    7. Southern Krispy Fried Chicken (Jason): Jackson Thurlow (GEE, DEF)


    Round 2

    8. Moneyball (Ben): Jarryn Geary (STK, DEF)
    9. Swans 'R Cool (Andrew): Michael Rischitelli (GCS, MID)
    10. Purring Cats (Damoz): Nick Robertson (BRI, MID)
    11. Ral Ral Yabbies FFC (Alina): Taylor Duryea (HAW, DEF)
    12. Mt Eliza Redlegs (Elliot): Will Langford (HAW, MID)
    13. Goulburn Valley Vikings (Ash): Matt Rosa (GCS, MID)
    14. Southern Krispy Fried Chicken (Jason): Callum Ah Chee (GCS, FWD)


    Round 3

    15. Swans 'R Cool (Andrew): Sean Darcy (FRE, RUC)
    16. Purring Cats (Damoz): Joel Hamling (FRE, DEF)
    17. Goulburn Valley Vikings (Ash): Sam Lloyd (RIC, FWD)


    Round 4

    18. Vladivo$stock Cobras (Ashley): Nic Naitanui (WCE, RUC)
    19. Counter Logic (Richard): Matthew Scharenberg (COL, DEF)
    20. Vladivo$stock Cobras (Ashley): Billy Hartung (HAW, MID)
    21. Counter Logic (Richard): Archie Smith (BRI, RUC)
    Last edited by av1jme; 26-06-2017 at 8:24pm.

  3. #3
    Dual Best & Fairest
    Join Date: 18-06-2012
    AFL Club: Melbourne
    Posts: 3,219
    Likes: 1,067
    Rep Power: 4033


    0 Not allowed!

    Draft Order


    Round 1

    1. Moneyball (Ben): David Astbury (RIC, DEF)
    2. Swans 'R Cool (Andrew): Jack Sinclair (STK, FWD)
    3. Purring Cats (Damoz): Liam Jones (CAR, FWD)
    4. Ral Ral Yabbies FFC (Alina): Connor McKenna (ESS, DEF)
    5. Mt Eliza Redlegs (Elliot): Dale Thomas (CAR, MID)
    6. Goulburn Valley Vikings (Ash): Drew Petrie (WCE, FWD)
    7. Southern Krispy Fried Chicken (Jason): Jackson Thurlow (GEE, DEF)


    Round 2

    8. Moneyball (Ben): Jarryn Geary (STK, DEF)
    9. Swans 'R Cool (Andrew): Michael Rischitelli (GCS, MID)
    10. Purring Cats (Damoz): Nick Robertson (BRL, DEF/MID)
    11. Ral Ral Yabbies FFC (Alina): Taylor Duryea (HAW, DEF)
    12. Mt Eliza Redlegs (Elliot): Will Langford (HAW, MID)
    13. Goulburn Valley Vikings (Ash): Matt Rosa (GCS, MID)
    14. Southern Krispy Fried Chicken (Jason): Callum Ah Chee (GCS, FWD)


    Round 3

    15. Swans 'R Cool (Andrew): Sean Darcy (FRE, RUC)
    16. Purring Cats (Damoz): Joel Hamling (FRE, DEF)
    17. Goulburn Valley Vikings (Ash): Sam Lloyd (RIC, FWD)

    Round 4

    18. Vladivo$tock Cobras (Ashley): Nic Naitanui (WCE, RUC)
    19. Counter Logic (Richard): Mathew Scharenberg (COL, DEF)
    20. Vladivo$tock Cobras (Ashley): Billy Hartung (HAW, MID)
    21. Counter Logic (Richard): Archie Smith (BRL, RUC)
    Last edited by Deeman1; 27-06-2017 at 1:07pm.
    SuperCoach:  2263 (2017)  8447 (2016)  292 (2015)  3718 (2014)  3958 (2013)  731 (2012) 

    Coach of the Mighty Goulburn Valley Vikings (SCDL 2015 Premiers and SCDL 2014 Div 2 Runners-up)



Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •